Miłość Psychologia

Swobodne wyrażanie emocji

Może jesteś jedną z tych osób, które wzdrygają się, gdy słyszą słowo „wrażliwość”. Może sama myśl o byciu bardziej wrażliwym przyprawia cię o mdłości, wyczarowując obrazy trzymania rąk wokół ogniska, podczas gdy płaczesz nad tym, jak twój najlepszy przyjaciel nie kocha cię tak, jak ty go kochasz, lub cokolwiek innego.

Cóż, jestem tutaj, aby powiedzieć ci, że wrażliwość jest o wiele prostsza, bardziej prozaiczna, a jednak o wiele potężniejsza niż wszystkie z góry założone, życzeniowe wyobrażenia, które możesz mieć.

Pociesz mnie przez chwilę – przeczytaj tę listę i powiedz, czy któraś z nich odnosi się do Ciebie:

Konsekwentnie wpadasz w nudne tematy rozmów, ponieważ są one „bezpieczne” i płytkie i nie musisz ryzykować obrażania lub podburzania kogokolwiek za ich pomocą.

Utknąłeś w pracy lub stylu życia, którego tak naprawdę nie lubisz, ponieważ inni ludzie zawsze mówili ci, że to dobry pomysł i nie chciałeś zdenerwować lub rozczarować innych.

Nie ćwiczyłeś lub nie dbałeś o siebie w takim stopniu, w jakim mógłbyś, ponieważ nie chciałeś się zbytnio wyróżniać.

Ubieranie się wyjątkowo dobrze sprawia, że czujesz się niekomfortowo.

Uśmiechanie się do nieznajomych sprawia, że czujesz się przerażony.

Pomysł, aby zaprosić kogoś na randkę otwarcie przeraża cię z powodu możliwego odrzucenia.

Wszystko to są objawy podstawowego problemu: nieumiejętności stania się bezbronnym.

Wielu z nas nie było uczonych, jak swobodnie wyrażać swoje emocje. Z jakiegokolwiek powodu – może sytuacja domowa, może trauma z dzieciństwa, może nasi rodzice też nigdy nie wyrażali swoich emocji – dorastaliśmy z głęboko zakorzenionymi w nas nawykami, które utrzymują nas w stanie stłumienia i zamknięcia w sobie.

Nie bądź kontrowersyjny. Nie bądź wyjątkowy. Nie rób nic „szalonego”, „głupiego” czy „samolubnego”.

Byłem taki sam. Przez całe moje młode życie byłem przerażony tym, że ktoś mnie nie lubi. Sama myśl o tym, że ktoś mnie nienawidzi, dziewczyna czy facet, dosłownie nie dawała mi spać w nocy. W rezultacie, każdy aspekt mojego życia obracał się wokół zadowolenia ludzi, ukrywania swoich wad, zacierania śladów, obwiniania innych.

Łączenie się z innymi w ten sposób poprzez bycie wrażliwym – w przeciwieństwie do nadmiernego kompensowania i próbowania, by wszyscy cię lubili – zaowocuje jednymi z najlepszych interakcji i relacji w twoim życiu.

Wrażliwość jest podstawą koncepcji w prawie wszystkich moich tekstach, od randek i związków, do znalezienia kariery, którą lubisz, do łączenia się z otaczającym cię światem – wszystko.

Jest to również prawdopodobnie jedna z najbardziej niezrozumiałych koncepcji, o których piszę. Więc jestem tutaj, aby spróbować to naprawić.

Nie martw się, nie każę ci siedzieć ze mną przy ognisku i śpiewać piosenek o tym, jak wszyscy jesteśmy wspaniali w głębi duszy… chociaż czasami może to być równie niewygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *