Ciekawostki Medycyna

Słaby sen

Słaba jakość snu wiąże się z istotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zagrażających życiu zaostrzeń u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, czyli POChP, jak wynika z nowego badania wspieranego przez National Institutes of Health. Ryzyko tych flare-ups – nagłe ataki pogorszenia oddychania – było 25% do 95% wyższe u osób, które doświadczyły słabego snu niż u osób, które miały dobrą jakość snu. Wyniki sugerują, że słaby sen może być lepszym czynnikiem predykcyjnym dla wystąpienia flare-upów niż nawet historia palenia danej osoby.

Badanie obserwacyjne, jedno z największych, w którym analizowano związek między jakością snu a zaostrzeniami POChP, zostało w dużej mierze sfinansowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI), część NIH. Wyniki badania ukazały się 6 czerwca w czasopiśmie Sleep.

POChP, postępująca, nieuleczalna choroba płuc, która utrudnia oddychanie, dotyka ponad 16 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych i jest główną przyczyną śmierci. Zaostrzenia POChP, znane również jako zaostrzenia, mogą trwać kilka dni, a nawet tygodni i są wywoływane przez różne czynniki, od zanieczyszczeń po wirusy przeziębienia i grypy. Słaby sen może osłabić układ odpornościowy zdrowej osoby i sprawić, że będzie ona bardziej podatna na przeziębienia i grypę; ta podatność może się zwiększyć u osób z POChP.

Chociaż naukowcy od dawna wiedzą, że osoby chore na POChP często doświadczają zaburzeń snu, rola słabego snu jako czynnika wyzwalającego zaostrzenia POChP nie została do końca zbadana, a główne badania na ten temat dostarczają sprzecznych dowodów. Obecne badanie wypełnia ważną lukę w wiedzy, twierdzą badacze.

Wśród osób, które już mają POChP, wiedza o tym, jak śpią w nocy, powie mi o wiele więcej o ich ryzyku zaostrzenia niż wiedza o tym, czy palili przez 40 czy 60 lat. Jest to bardzo zaskakujące i niekoniecznie jest tym, czego się spodziewałem, wchodząc w to badanie. Palenie jest tak centralnym procesem w POChP, że przewidziałbym, że będzie to ważniejszy czynnik prognostyczny w przypadku zaostrzeń.”

Aaron Baugh, M.D., główny autor badania, praktykujący pulmonolog, stypendysta kliniczny na University of California San Francisco Medical School

W badaniu naukowcy śledzili 1 647 osób z potwierdzoną POChP, które zostały zapisane do Subpopulations and Intermediate Outcome Measures in COPD Study (SPIROMICS), wieloośrodkowego amerykańskiego badania podłużnego finansowanego przez NHLBI i Fundację POChP i zaprojektowanego w celu oceny subpopulacji POChP, wyników i biomarkerów. Wszyscy uczestnicy tego konkretnego badania byli obecnymi lub byłymi palaczami tytoniu z potwierdzonym rozpoznaniem POChP i przeszli co najmniej jedną wstępną ocenę snu w momencie rejestracji.

Powiązane historie

Zaktualizowane wytyczne dotyczące bezpiecznego snu niemowląt mają na celu zmniejszenie ryzyka SIDS

Niedostateczna ilość snu może mieć długotrwały wpływ na rozwój neurokognitywny nastolatków

Osoby o niezdrowych zachowaniach związanych ze snem mogą zapadać na stłuszczenie wątroby

Badacze rejestrowali nawroty POChP przez trzyletni okres obserwacji i porównywali te pomiary z jakością snu uczestników. Badacze wykorzystali wspólne narzędzie do analizy jakości snu zgłaszanej przez siebie – kombinację siedmiu pomiarów snu, w tym czasu trwania snu, pory snu i częstotliwości zaburzeń. Wyniki wahały się od gorszej jakości snu do najlepszego snu. Naukowcy przedstawili swoje wyniki po przyjrzeniu się, jak ryzyko wystąpienia flare-upów u danej osoby zmieniło się po roku.

Stwierdzili, że ogólnie rzecz biorąc, słaba jakość snu była silnie związana z wyższą sumą flar POChP. W porównaniu do uczestników z najlepszym możliwym snem, ci, którzy byli na progu lub na poziomie podstawowym słabego snu mieli o 25% zwiększoną szansę na wystąpienie flary POChP w ciągu następnego roku. Osoby z najgorszym snem miały prawie 95% zwiększone ryzyko wystąpienia zaostrzenia POChP w ciągu następnego roku.

Wyniki badań odnoszą się do wszystkich ras i grup etnicznych, ale mają szczególne znaczenie dla czarnoskórych Amerykanów, powiedział Baugh. Dzieje się tak dlatego, że dotychczasowe badania wykazały, że ta grupa ma tendencję do gorszej jakości snu niż inne rasy i grupy etniczne. Ponieważ gorszy sen jest obecnie powiązany z gorszymi wynikami POChP, obecne badanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego Czarni Amerykanie jako grupa mają tendencję do radzenia sobie gorzej, gdy mają POChP, w porównaniu do innych grup rasowych i etnicznych, naukowcy zasugerowali.

„Nasza praca dostarcza silnych przesłanek do zwrócenia większej uwagi na sen niż w przeszłości, zarówno z perspektywy klinicznej, jak i badawczej” – powiedział Baugh, który jest szczególnie zainteresowany badaniem różnic w POChP. „Chociaż obecnie wiemy, że jakość snu może przewidywać przyszłe zaostrzenia, nie wiemy, czy poprawa jakości snu przyniesie bezpośrednią poprawę wyników leczenia POChP. Zachęcamy do przyszłych badań, które mogą przyjrzeć się wpływowi interwencji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społeczności.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *