Medycyna Psychologia

Trauma

Trauma ma głębokie konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Traumy historyczne mogą powodować nierówności zdrowotne po latach.

Ostatnie kilka lat ujawniło niesprawiedliwość w tak wielu warstwach społeczeństwa.

Pandemia koronawirusa i ruch Black Lives Matter (BLM) brutalnie ujawniły niesprawiedliwości rasowe i społeczno-ekonomiczne. Niemożliwe jest teraz trzymanie się wyświechtanych narracji z przeszłości.

Święto Dziękczynienia, na przykład, jest ukochanym świętem dla wielu ludzi w Ameryce, ale jest również kontrowersyjne, usiane historycznymi nieścisłościami.

Dla niektórych osób wspomnienia o ludobójstwie, kolonializmie i traumie historycznej przeważają nad skojarzeniami z pokojem, harmonią i zrozumieniem.

Jak zauważyli eksperci ds. zdrowia Indian amerykańskich, zmierzenie się z traumą historyczną i jej wpływem na zdrowie i dobrobyt całych populacji jest pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia równości zdrowotnej.

W Dniu Dziedzictwa Rdzennych Amerykanów i każdego dnia, ważne jest, aby zbadać wpływ traumy historycznej na obecne nierówności wśród społeczności Indian amerykańskich i rdzennych mieszkańców Alaski (AI/AN), jak wynika z badań ekspertów w tej dziedzinie.

Zdrowie Indian amerykańskich i rdzennych mieszkańców Alaski

Jeśli chodzi o nierówności zdrowotne, niewiele grup jest tak niedostatecznie obsłużonych jak populacje AI/AN. Różnice zdrowotne w tej grupie są bardzo wyraźne.

Zostało to wyraźnie podkreślone w przemówieniu Rogera Dale Walkera, MD, dyrektora One Sky Center dla zdrowia, edukacji i badań Indian Amerykańskich/Alaska Native, podczas 2020 Journalism Summit on Infectious Disease.

W przemówieniu zatytułowanym „Native behavioral health during COVID-19”, dr Walker nakreślił nierówności w zachorowalności, które dotknęły populacje AI/AN jeszcze przed pandemią.

Zauważył, że wiele chorób było niepokojąco bardziej powszechnych i poważnych u osób AI/AN niż w populacji ogólnej, przytaczając:

sześciokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

sześciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na gruźlicę

3,5-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę

trzykrotnie wyższe ryzyko depresji

dwukrotnie wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa.

Podobne punkty zostały wykonane przez Donalda Warne’a, MD, associate dean of diversity, equity, and inclusion na University of North Dakota School of Medicine and Health Sciences. W przemówieniu z 2019 r. na University of Washington School of Public Health dr Warne mówił o nierozwiązanej traumie, którą ludzie AI/AN odziedziczyli przez wieki z powodu ludobójstwa, wysiedlenia i przymusowego uczestnictwa w szkole z internatem. Zwrócił uwagę na nierówności zdrowotne w swoim rodzinnym mieście Kyle w Południowej Dakocie, położonym w rezerwacie Pine Ridge.

W Pine Ridge, powiedział, średni wiek śmierci dla mężczyzn wynosi 48 lat. W przypadku kobiet jest to 54 lata. Dla porównania, średni wiek śmierci w Północnej Dakocie wynosi 77,4 lat dla białej populacji.

Samo Kyle znajduje się na pustyni żywnościowej, dodał. Najbliższy supermarket jest oddalony o 90 mil, a ludzie mają ograniczony dostęp do zdrowych wyborów żywieniowych.

„Mamy wiele wbudowanych nierówności z powodu naszej dystrybucji populacji” – powiedział dr Warne. Wskazał, że 15 stanów w USA nie ma federalnie uznanych plemion, a ich przedstawiciele polityczni mogą nie być tak zmotywowani, aby popierać ogólnokrajowe usługi zdrowotne, które przynoszą korzyści jednostkom AI/AN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *