Miłość

Składniki zdrowego związku

3 podstawowe składniki zdrowego związku

Wszystkie zdrowe związki mają trzy podstawowe elementy:

Wzajemny szacunek

Wzajemne zaufanie

Wzajemne przywiązanie

Każdy z tych elementów omówimy bardziej szczegółowo w tym artykule, ale krótko mówiąc, oto jak wyglądają one w zdrowym związku:

Szacunek w związku oznacza, że oboje macie się nawzajem w poważaniu. Kiedy kogoś szanujesz, podziwiasz go za pewne cechy, które posiada i/lub charakter, który uosabia.

Zaufanie do siebie oznacza, że wierzycie sobie nawzajem na słowo. Jeśli jedna osoba mówi, że coś zrobi, druga zakłada, że zrobi to, co mówi. Jeśli ktoś popełni błąd, druga osoba oczekuje, że będzie szczera i powie jej o tym. W rzeczywistości zaufanie sprowadza się do tego, że każda osoba jest całkowicie szczera z drugą, nawet jeśli jest to niewygodne.

Uczucie w zdrowych związkach jest swobodnie dawane i otrzymywane. Zdrowe pary nie muszą przypominać sobie, aby pokazać swojemu partnerowi, że go kochają i doceniają. Po prostu to robią. A odbiorca otrzymuje czułość z uczuciem, zamiast odwracać ją lub brać za pewnik. Jeśli kontakt fizyczny i seks są ważne dla związku, każda osoba angażuje się w nie z entuzjazmem (oczywiście nikt nie będzie zawsze w „nastroju”, ale w większości przypadków powinno to być prawdą).

Zauważ, że miłość nie jest głównym elementem zdrowego związku. Dla wielu osób jest to szok, kiedy słyszą, że to mówię. Jak to w ogóle możliwe?

Cóż, najpierw rozważ fakt, że możesz kochać kogoś, kto jest dla ciebie absolutnie okropny. Ludzie pozostają w okropnych, toksycznych, a nawet obraźliwych związkach, ponieważ się kochają.

I nie chodzi o to, że po prostu przekonali się, że kochają tę drugą osobę, oni rzeczywiście ją kochają. Możesz kochać przyjaciela lub krewnego, który jest uzależniony od narkotyków lub alkoholu, nawet jeśli krzywdzi ciebie i wszystkich wokół. Dzieci mogą kochać swoich zaniedbujących, a nawet nadużywających rodziców. W podobny sposób możemy kochać partnera, który jest dla nas okropny.

Sama miłość nie wystarczy, by podtrzymać związek. Miłość nie jest powodem, dla którego dwoje ludzi powinno pozostać w związku. Zamiast tego, prawdziwa, bezwarunkowa miłość jest wspaniałym produktem dwóch osób tworzących ze sobą zdrową więź.

Tak więc z tym zastrzeżeniem – że miłość nie wystarczy, by podtrzymać związek – przejdźmy do tego, jak zdrowy związek może zacząć się psuć. Następnie przyjrzymy się temu, jak zepsute związki można ewentualnie naprawić.

Nazywam te trzy cechy związku „rdzeniem” komponentów, ponieważ tworzą one prawdziwy fundament związku. I właśnie jak fundamenty budynek, jeżeli jeden składnik falters, inni wkrótce podążają.

Na przykład, jeśli twój partner zaczyna wstrzymywać czułość w twoim związku, prawdopodobnie doprowadzi to do erozji zaufania. Możesz się zastanawiać, skąd ta nagła zmiana? Czy ma na oku lub nawet spotyka się z kimś innym? Czy naprawdę są bardziej zainteresowani listonoszem niż mówią, że są? Czy coś jest ze mną nie tak?

To może w końcu spowodować, że jedno lub oboje stracicie szacunek do siebie nawzajem: twój partner staje się niekomfortowy z całym tym zgadywaniem i zaczyna wątpić w twoją „stabilność” jako partnera (czy jest to dokładna ocena, czy nie). A teraz, po wszystkich swoich drugich ocenach, potrójnie zastanawiasz się, czy wybrałeś dobrego partnera – straciłeś szacunek do siebie nawzajem.

Inny przykład: powiedzmy, że twój partner dołącza do tego, co dla ciebie jest wyraźnie piramidą finansową. Do tej pory szanowałeś jego inteligencję i rozsądek. Ten szacunek teraz wziął cios jak ty kwestionujesz twój swój osąd o nich.

To powoduje, że nie ufasz im przy podejmowaniu decyzji finansowych (i być może także innych decyzji). Ich długoterminowe perspektywy jako partnera są kwestionowane: Czy będą podejmować głupie decyzje finansowe w dół drogi? Czy dam się wciągnąć w te złe decyzje? A jeśli się pobierzemy i będziemy mieć dzieci – czy będą w stanie podejmować dobre decyzje dla naszej rodziny?

Jak widać, kiedy traci się jeden z podstawowych elementów zdrowego związku, powstaje spirala spadków.

Dobra wiadomość jest taka, że spirala może działać również w drugą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *