Medycyna

Demencja

W przypadku badania naukowcy czerpali dane od 14 500 starszych uczestników badania, z których 1 402 rozwinęło chorobę Alzheimera lub pokrewne demencje. W tej grupie przeanalizowali spożycie czterech głównych klas polifenoli dietetycznych -; flawonoidów, kwasów fenolowych, stilbenów i lignanów -; oraz ich podklas, wykorzystując zwalidowany kwestionariusz częstotliwości jedzenia i bazy danych polifenoli. Polifenole są dużą klasą związków powszechnie występujących w herbacie, czerwonym winie, czekoladzie, jagodach i innych pokarmach i zostały powiązane z różnymi korzyściami zdrowotnymi. W tym badaniu naukowcy stwierdzili znaczącą różnicę w spożyciu polifenoli wśród grup rasowych, z białymi uczestnikami spożywającymi medianę około dwukrotnie większą ilość całkowitych polifenoli niż czarni uczestnicy dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, nie było znaczącego związku między całkowitym spożyciem polifenoli w diecie a zapadalnością na chorobę Alzheimera i pokrewne demencje w każdej z ras; jednak niektóre flawonoidy były związane ze zmniejszonym ryzykiem wśród czarnych uczestników, ale nie białych uczestników. Wyniki badań wykazały, że czarni uczestnicy w górnym kwartylu spożycia herbaty mieli o 28% niższą zapadalność na chorobę Alzheimera niż czarni uczestnicy w najniższym kwartylu spożycia herbaty.

Chociaż oba badania są obserwacyjne i nie oceniały mechanizmów stojących za stowarzyszeniami, naukowcy powiedzieli, że zdrowy styl życia, w tym zdrowe odżywianie, może pomóc chronić zdrowie mózgu poprzez poprawę metabolizmu glukozy i lipidów oraz zmniejszenie stanu zapalnego i stresu psychologicznego. Yu powiedział, że potrzeba więcej badań, aby dalej wyjaśnić związek między czynnikami stylu życia a chorobą Alzheimera wśród zróżnicowanych populacji.

„Czarni Amerykanie i osoby o niskim statusie socjoekonomicznym są nieproporcjonalnie dotknięte chorobą, ale były w dużej mierze niedoreprezentowane w badaniach epidemiologicznych” – powiedział Yu. „Identyfikacja czynników modyfikowalnych w celu zapobiegania chorobie Alzheimera i pokrewnym demencjom wśród osób o niskich dochodach różnych ras i grup etnicznych jest krytyczną kwestią zdrowia publicznego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *